Uvijek sigurne i provjerene informacije!

Nije sourdough sve što sja: Evo kako ispeći pravi domaći hljeb sa zlatnom koricom

Hrskav, gust, topli domaći hljeb – jedna od boljih stvari u životu, složit ćete se s nama. Da, napisali smo u životu i to stvarno mislimo. Znate svi vi koji ste ne samo jednom trgali ćošak s vrućeg hljeba tek izvađenog iz pećnice i izvrnutog na krpu iz još vruće tepsije.

Brašno, voda, ulje, kvasac i sol – samo to je potrebno za nešto ovako dobro? O da, to je sasvim dovoljno. To, i malo ljubavi. Šalimo se, nećemo ovdje ići s tim floskulama. Potrebni su brašno, voda, ulje, kvasac, sol i ovih par bezvremenskih trikova o kojima pišemo u nastavku.

Sourdough je ok, ali…


U zadnje vrijeme jako volimo jesti sourdough kruh, istina je. To jest, od kad je počela ta opća pomama za svim sourdough stvarima, mi sve to jedemo. Ali to ne znači da ne cijenimo dobar stari hljeb koji se mijesi s običnim kupovnim, umjesto divljim kvascima.

Da se ne osvrćemo sad previše na sourdough koji nije tema ovog teksta, ajmo se baciti na ovaj naš hrskavi, gusti domaći hljeb.

Zaboravite na strojeve, ovdje se koriste ruke

Ono što vam treba za pripremu domaćeg hljeba je svakako površina na kojoj ćete zamijesiti tijesto, a mi rado koristimo jednu veliku dasku koja nam služi za izradu raznih tijesta. Tijesto možete zamijesiti direktno na njoj, ali kako biste imali što manje nereda, pa i struganja ljepljivog brašna s daske, za početak procesa nije loše imati jednu veću posudu.

U posudu stavite suhe sastojke, pa mokre zajedno sa zapjenjenim kvascem i počnite miješati drvenom kuhačom ili rukama. Kad se krene oblikovati kugla, izvadite na pobrašnjenu dasku i uz dodavanje malo po malo brašna zamijesite glatko tijesto. Nemojte mijesiti predugo, tek toliko da nestanu sve eventualne grudice brašna, a tijesto vam se više ne lijepi za ruke.

Nije sourdough sve što sja: Evo kako ispeći pravi domaći hljeb sa zlatnom koricom
Gore smo spomenuli zapjenjeni kvasac. Iako neki imaju pravilo da nadođe s malo tople vode i pola kašičice šećera i brašna, najčešće ovo radimo bez brašna jer je kvascu zapravo šećer najslađa (kako prigodno) hrana. Svježi kvasac namrvite u zdjelicu, posipajte šećerom i prelijte toplom vodom ,ali ne do ruba jer želite ostaviti mjesta kvascu da se zapjeni. Ostavite desetak minuta na toplom i dogodit će se čarolija.
Da bi se kvasci u tijestu nahranili i postali veliki i jaki, treba im toplo i mirno okruženje.
Kad zamijesite tijesto za hljeb, premjestite ga natrag u posudu u kojoj je sve počelo (može biti plastična, staklena ili metalna), pospite s malo brašna i pokrijte čistom kuhinjskom krpom. Nemojte da posuda bude premala jer će se tijesto “preliti” van, a to ne želimo.
Stavite pokriveno tijesto u posudi u jedan kutak u kuhinji gdje će se moći neometano nadolaziti oko sat vremena – gdje nema propuha ni promjena temperature (dakle, ne kod vrata gdje se često ulazi i izlazi).
Naravno, vrijeme dizanja ovisi i o tome kolika je temperatura u prostoriji pa će tijestu za vrijeme toplijih mjeseci trebati mrvicu manje vremena, dok će zimi vrlo vjerojatno nadolaženje trebati produžiti za 15-ak minuta.

Volimo hljeb svih boja i oblika

Iako ga najčešće pravimo kao štrucu (malo razvaljamo pa zarolamo), ponekad hljeb oblikujemo u loptu, a nekad ga odlučimo podijeliti na par manjih “bombica” koje onda slažemo jednu do druge i dobijemo takozvani bubble hljeb kakav je jedno vrijeme bio iznimno popularan na Instagramu. Pripazite da se hljeb peče na srednjoj razini u pećnici kako bi se ravnomjerno ispekao odozgo i odozdo.
Nije sourdough sve što sja: Evo kako ispeći pravi domaći hljeb sa zlatnom koricom
Lim za pečenje treba biti lim – nemojte peći hljeb u vatrostalnim posudama za lazanje i sličnom posuđu jer će se s donje strane samo “ukuhati” i nećete dobiti onu hrskavu koricu koju toliko želite. Lim nauljite kako se kruh ne bi zalijepio (bila bi prava šteta da ga morate strugati) i, kad bude pečen, samo će iskliznuti na hlađenje.

Dobro, a koja je tajna zlatne korice?

Hljeb možete premazati maslacem kad se ispeče, prije no što ćete ga pustiti da se ohladi, ali možete napraviti još jednu divnu stvar – a to je sljedeće: pet minuta prije kraja pečenja premažite ga rastopljenim maslacem i vratite u pećnicu.
Dobit će zlatnu boju, a kuhinjom će vam se proširiti valjda najbolji miris ikad. Pripazite samo na to da maslac ne izgori, zato kruh na vrijeme izvadite iz pećnice. Korica će na ovaj način biti hrskava, a tanka. Kad se pak ohladi, postat će mekana i podatna.

Izvor: Index.hr